Naujienos

Tautinis paveldas – svarbi mūsų identiteto dalis

Gruodžio 10 d. Plateliuose vykusioje metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ aptarta lietuviško tautinio paveldo modernėjančiame pasaulyje svarba bei apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai ir tradicinių amatų centras. Iškilmingą sveikinimo žodį ir kasmet skiriamas premijas nugalėtojams įteikė LR Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

„Mes kartais per daug kuklinamės, todėl norėčiau pakviesti visus nesikuklinti. Turime šimtametes nekintančias tradicijas, kurios formuoja mūsų identitetą – tad tuo ir turime didžiuotis. Ir tik tada, kai mes patys pradėsime suvokti viso to svarbą, tik tada bus lengva šią žinutę perteikti ir kitiems“, – taip savo kalba pradėjo metinę konferenciją Viešosios įstaigos Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktorius Šarūnas Celiešius.

Kviečiame dalyvauti sodų rišimo mokymuose

Upytės tradicinių amatų centras gruodžio 17 d. 17 val. kviečia į susitikimą su tautodailininke Rasa Družiene, kuri pristatys savo parodą „Šiaudo šviesa ir kartu organizuos sodų rišimo mokymus.

Adventiniame laukime labai smagu vakaroti, kuriant namų puošmenas, skirtas Kalėdoms. Besisukantis sodas virš Kūčių stalo – jaukaus tikėjimo, kad susirinkome visi, ir esantys, ir buvę – ženklas. Kviečiame į Upytės amatų centrą pasigrožėti Rasos Družienės sukurtais sodais ir mokytis patiems juos rišti.

 

Metinė konferencija „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“

Sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir amatų centro iškilmingas apdovanojimas jau gruodžio 10 d. metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“. Šiais metais renginys įvyks jaukiame Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre, iš kur tiesioginė transliacija internetu Jus pasieks kiekviename Lietuvos kampelyje.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija gruodžio 10 d. kviečia susiburti ir kartu dalyvauti šventinėje popietėje nuo 12 valandos.

Archyvų metams - Kretingos rajono savivaldybės nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas

Kretingos rajono savivaldybė informuoja, kad bendradarbiaudama su Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado tvarkytoju, LNKC Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado specialistėmis L. Sungailiene ir S. Ramoškaite, 2020–2021 metais sėkmingai atliko parengiamuosius Kretingos rajono nematerialaus kultūros paveldo vertybių registro, vietinio šių vertybių bylų archyvo kūrimo darbus.

2021 m. lapkričio 30 d. Kretingos rajono kultūros centre vyks pirmųjų Nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo iškilmės į Kretingos rajono savivaldybės Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Kvietimas teikti paraiškas gauti individualią arba edukacinę valstybės stipendiją

Žemės ūkio ministerija vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. liepos 7 d. nutarimu skelbia kvietimą teikti paraiškas gauti individualią arba edukacinę valstybės stipendiją. Gauti individualią stipendiją turi teisę tradiciniai amatininkai, tradicinio amato pameistriai, o edukacinę stipendiją – tradicinių amatų meistrai.

Pareiškėjai, norintys gauti stipendiją, paraiškas ministerijai turi pateikti asmeniškai (tiesiogiai atvykę į Ministeriją), per kurjerį, registruota pašto siunta arba elektroninėmis priemonėmis (elektroninėmis priemonėmis per Lietuvos Respublikos paslaugų įstatyme nurodytą kontaktinį centrą). Pareiškėjas, pretenduojantis gauti stipendiją, per einamuosius metus gali teikti tik vieną paraišką skirti vienos rūšies stipendiją.

Kartu su paraiška privaloma pateikti patirties ir (arba) praktinės veiklos tradicinių amatų srityje aprašymą. Teikiant paraišką edukacinei stipendijai gauti, papildomai privaloma pateikti dokumentus, kurie patvirtina kvietimą dalyvauti stažuotėje, kursuose, konferencijoje, simpoziume ir kitoje veikloje, kuri skirta profesiniam meistriškumui tobulinti. Kartu su paraiška teikiami ir kiti dokumentai, kuriuose pagrindžiama paraiškoje nurodyta informacija.

Dokumentai pateikiami spausdintine (surinkti kompiuteriu) ir elektronine (įrašyti į elektroninę laikmeną (PDF ir Word formatu) forma.

Tradiciniai žemaičių valgiai

Maistas, kurį žemaičiai tradiciškai gamino anksčiau nereikalavo itin daug laiko ar pastangų. Šiandien tokie patiekalai gali ne tik praturtinti mūsų stalą, pamaitinti visą šeimą, bet  ir nustebinti greitu, paprastu bei genialiu sprendimu netikėtą svečią.

Pasak Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus Visuomenės informavimo specialistės Daivos Vaškienės, seniau žmonės kasdien daug ir sunkiai fiziškai dirbo, todėl maistas buvo sotus, paprastas ir greitai pagaminamas. Žemaičiai paprastai valgydavo tris kartus per dieną, parskridęs gandras parnešdavo priešpiečius ir pavakarius. 
 

Diskusija: muzikinis folkloras – apribotos ar neišnaudotos tautinio paveldo sertifikavimo galimybės

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) gegužės 26 d. 14 val. organizuoja informacinį nuotolinį renginį – diskusiją „Muzikinis folkloras – apribotos ar neišnaudotos tautinio paveldo sertifikavimo galimybės?“. 

Išgirdę sąvoką „tautinis paveldas“, kiekvienas turi individualų suvokimą, kas tai yra. Nuomonių ir požiūrių įvairovėje ilgainiui išsikristalizuoja socialinė ir teisinė apibrėžtis. Nuo 2008 m. įgyvendinamas Lietuvos Respublikos Tautinio paveldo produkto įstatymas, jo nuostatos, priemonės ir veiklos. 
Tautinio paveldo produktai – nemasinės gamybos sertifikuoti amatininkų dirbiniai, pagaminti rankomis iš tradicinių žaliavų arba naudojant senąsias ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį.
 

Trumposios tiekimo grandinės: geroji patirtis Kėdainių regione

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra tęsia renginių ciklą „Sveikesnis maistas – geresnis gyvenimas“, kuris dėl pandemijos buvo atidėtas neribotam laikui. Jau birželio 15 d. dalyviai kviečiami į lauko dieną – gerosios patirties sklaidos renginį Kėdainių regione. Renginys prasidės 9.30 val. Krakių kultūros centre, antroje dalyje – praktinių vietos pavyzdžių lankymas.

Čia pristatysime galimybes didinti kaimo gyventojų socialinę įtrauktį, bendradarbiavimą bei ekonominę plėtrą organizuojant trumpąsias maisto tiekimo grandines. Kalbėsime apie vietos maisto sistemas: savivaldos, bendruomenės bei trumpųjų tiekimo grandinių dalyvių bendradarbiavimą. Aptarsime naujausias patirtis vystant verslą Kėdainių regione ir analizuosime sėkmingai veikiančius vietos bendradarbiavimo, trumpųjų maisto tiekimo grandinių pavyzdžius.
 

Naujausias leidinys „Naujienos bendruomenėms“

Pristatome naujausią VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros („Litfood“ ) elektroninio leidinio „Naujienos bendruomenėms“ numerį. Leidinys skirtas kaimo plėtros dalyviams.

Leidinyje pateikiama informacija apie lėtą turizmą Lietuvos kaimiškose vietovėse, socialinį verslą ir jo pavyzdžius, sėkmingai įgyvendintus projektus - gerosios praktikos pavyzdžius, pažangių kaimų sampratą, užsienio naujienas ir kita.

Atsisiųsti leidinį ČIA. 

Senjorės rankose gimstantys šiaudiniai sodai – tikri tautinio paveldo šedevrai

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) pristato žymiausius tautinio paveldo produktų kūrėjus, tradicinius amatininkus, tautinio paveldo produktus. Viena tokių – prieš savaitę 91 m. gimtadienį atšventusi – šiaudinių sodų rišėja Janina Pavliukevičienė (Matusevičiūtė).

Ilgametė tautinio paveldo puoselėtoja

„Nuo 2006 m. amatininkė rengia edukacines programas ir aktyviai vykdo edukacinę veiklą ne tik rajone ar šalyje, bet ir tarptautinėje erdvėje. Dirba su visų amžiaus grupių ir įstaigų asmenimis, kuriuos moko rišti šiaudinius sodus, pinti šiaudines kepures, paukščius, kalėdines žvaigždes“, - sako dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktorės pavaduotoja etninės kultūros veiklai. 

 

 

Tautiniai simboliai logotipuose

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) balandžio 29 d. 14 val. organizuoja informacinį nuotolinį renginį „Tautiniai simboliai ir jų transformacijos logotipuose“. Renginys skirtas visiems, kuriems rūpi plėtoti tautinio paveldo srities gaminių, gamintojų ir institucijų ženklų, logotipų patrauklumą ir įtaigumą.

Renginio metu bus aptariami populiariausi vizualiniai lietuvių tradiciniai tautiniai simboliai ir ženklai bei jų transformacijos logotipuose įvairovė ir būdai, tarptautiniai kontekstai. Taip pat nagrinėjami jų tradicinės ir šiuolaikinės simbolikos skirtumai bei sąsajos. Aptariamos simbolių šiuolaikinės transformacijos logotipuose strategijos ir perspektyvos.

Lektorius - Dr. Vytautas Tumėnas (Lietuvos istorijos institutas)
Renginio data balandžio 29 d.
Renginio pradžia 14 val.
Registruotis į informacinį renginį galite jau dabar, paspaudę nuorodą.
Kilus klausimams, skambinkite telefonu +370 616 88643 ar kreipkitės  el. paštu v.petrauskiene@litfood.lt

Vilniaus rajono atstovai virtualiai dalyvavo renginyje Latvijoje

Pandemijos metu virtualūs seminarai tampa įprastu komunikacijos bei mokymosi būdu. Latvijos Jėkabpilio miesto savivaldybė parodė, kad ir tarptautinius kultūrinius renginius galima organizuoti virtualiai - rugsėjo pabaigoje savivaldybė surengė tarptautinį medžio drožėjų plenerą „Senovinių žaislų parko sukūrimas“. Parko kūrime dalyvauja Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos medžio meistrai.

Lietuvos atstovas, medžio drožėjas ir kalvis Povilas Malinauskas, sukūrė suoliuką – briedį, kurio vizualizacija buvo pristatyta Jėkabpilio miesto Miško parke. Dėl COVID-19 apribojimų sukurtas suoliukas į Latviją nukeliaus pasibaigus su pandemija susijusiems asmenų judėjimo ribojimams.

Povilas Malinauskas iš Čiobiškio, Širvintų r. yra sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinių drožybos ir kalvystės amatų meistras. Šiais metais jo kandidatūra pateikta sėkmingiausių tradicinių amatininkų premijavimui.

Pleneras organizuotas įgyvendinant projektą „Nematerialios kultūros ir vietinio istorijos paveldo išsaugojimas, prieinamumas ir plėtra, gerinant darnų turizmo konkurencingumą Latvijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje“: „Atraskime regionų šaknis iš naujo!“.

Ankstesnis 1 2 3 Sekantis
  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

VšĮ  Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra
Direktorius Šarūnas Celiešius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@litfood.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
X