Metinėje tautinio paveldo konferencijoje apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai bei amatų centras

Penktadienį Anykščių menų inkubatoriuje metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai ir amatų centras. Jiems premijas įteikė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Žemės ūkio ministerija kasmet skiria premijas sėkmingiausiai dirbantiems tradiciniams amatininkams ir tradicinių amatų centrui. Tautinio paveldo produktų, tradicinių mugių, tradicinių amatų mokymo programų, tradicinių amatų meistrų sertifikavimo ir atestavimo ekspertų komisija vertina geriausius iš geriausiųjų ir teikia siūlymus premijuoti atrinktus kandidatus Žemės ūkio ministerijai. Premijų teikimą organizuoja VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra. 

Šiemet sėkmingiausiai dirbančiais tradiciniais amatininkais ir tradicinių amatų centru pripažinti:

Jurgita Treinytė

Jurgita Treinytė pripažinta amatų meistre nuo 2019 m. Ji užsiima šiaudinių sodų, šiaudinių eglutės žaisliukų, žvaigždžių ir girliandų pynimu, kiaušinių marginimu vašku, jų skutinėjimu, dažymu augaliniais dažais, verbų rišimu, senuoju karpymu.

Amatininkė aktyviai veda edukacinius užsiėmimus visoje Lietuvoje pagal mokymo programą „Rugio šiaudo spindesys“, taip pat moko margučių marginimo vašku bei jų skutinėjimo. Aktyviai dalyvauja šalies mugėse, šventėse, kuriuose demonstruoja ir skleidžia žinias apie savo amatą. Jurgita skatina bendruomenės vaikų susibūrimus – Kruonio ir Žiežmarių kultūros centruose veda įvairius amato užsiėmimus vaikams, taip pat įvairias edukacines programas Žaslių pagrindinės mokyklos mokiniams Žaslių tradicinių amatų centre. Kartą per savaitę dirba Mūro Strėvininkų socialinės globos namuose, kur veda amato mokymus globotiniams.

 

2020 metais tradicinių amatų meistrė edukacijas pradėjo vesti nuotoliniu būdu. Šiuo metu tiesiogines transliacijas ir įrašus galima rasti Žiežmarių kultūros centro paskyroje – margučių marginimas, šiaudelių vėrimas, tradicinių lietuviškų dirbinių kūrimo knygos pristatymas bei kiti virtualūs mokymai. 

Erikas Hincas

Pripažintas amatų meistru nuo 2018 m. Erikas Hincas užsiima puodininkyste bei molinių žaislų gamyba.

Meistras veda edukacijas bei demonstruoja savo amatą nuolat visose didesnėse Lietuvos mugėse, festivaliuose, tokiuose kaip Jūžintų Šv. Baltramiejaus Gyvųjų amatų kermošiuje, „Žolynai-2022“, „Amatų kiemelio“, „Skamba skamba kankliai“ ar „Mėnuo juodaragis“ metu.
Šiemet „Raugo keramikos kolekcija Kūčių stalui“  paroda apkeliavo kone pusę Lietuvos: nuo Panevėžio iki Maišiagalos.

 


Erikas Hincas – tautodailininkas, tradicinio puodininkystės amato puoselėtojas savo veiklomis aktyviai įsitraukia į vietos bendruomenės veiklą. Būdamas aktyvūs įvairių renginių visoje Lietuvoje bei užsienyje dalyvis, jis savo amatininkystės žiniomis dosniai dalinasi ir su Panevėžio rajono bendruomenėmis. Šio amatininko dirbtuvių durys atviros ne tik organizuotoms grupėms, bet ir pavieniams lankytojams. Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centro padalinyje Tradicinių amatų centre Upytės kaime puodininkystės amato žiniomis ir patirtimi amatininkas dalinasi su kolegomis amatininkais. Jis – nuolatinis čia rengiamų amatininkų turgelių dalyvis, kuriuose ne tik prekiauja savo gaminiais, bet ir rengia amato mokymus. 2020-2022 m. puodininkystės amatą demonstravo ir šio amato mokė Valstybės dienos renginyje „Čia mūsų žemė“ ant Upytės piliakalnio. Šio renginio lankytojai – ne tik vietos bendruomenė. Tai – viso Panevėžio regiono žmonės, kurių būna iki 4 tūkstančių.

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras

Tradicinių amatų centras vienija 12 tradicinių amatininkų, iš jų 4 atestuoti tradicinių amatų meistrai, sertifikuoti 45 tautinio paveldo produktai. Šiemet vesti 108 edukaciniai užsiėmimai, kuriuose lankėsi per 1600 dalyvių, vyko 19 edukacinių programų, finansuotų Kultūros paso lėšomis.
Centras rengia ir įgyvendina ėvairius projektus populiarinančius tautinį paveldą, tokius LKT projektai „Keramikos dienos” ar „Tradiciniai amatai: pažink, įamžink, pasidalink”. Centras prisidėjo prie iniciatyvos „Atverk duris vasarai”, kurios metu vyko edukaciniai užsiėmimai. Taip pat pateikta paraiška projektui „Šiaurės ir Baltijos šalių tradicinių amatų virtualus muziejus”.

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras sudaro sąlygas gaminti, pristatyti, realizuoti tautinio paveldo produktus, populiarinti tradicinius matus, vykdyti mokymus, organizuoti paskaitas, konferencijas, mokymus; dalyvauti bendrose rajono ir regiono kultūrinėse programose. Amatų centras rengia rajoninius, respublikinius ir tarptautinius projektus. Amatų centre galima įsigyti sertifikuotų -puodininkystės, medžio drožybos, juostų audimo ir pynimo, margučių marginimo, vilnos vėlimo, pynimo iš vytelių ir šiaudų gaminių. 

Skaidrėse apie centrą plačiau.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija gruodžio 9 d. kvietė susiburti visos Lietuvos amatininkus ir kartu aptarti, padiskutuoti ir pasidalinti sava patirtimi konferencijoje, ieškant geriausių sprendimų išsaugant Lietuvos tautinį paveldą. 


Konferencijoje kalbėta mūsų tradicinių amatų puoselėjimą, išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms. Tautodailininkė Marija Liugienė pasidalino savo įžvalgomis apie šiaudinių sodų pynimo tradicijos išsaugojimo svarbą bei populiarinimą už Lietuvos ribų. Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė pristatė šio etninio regiono iššūkius saugant ir perduodant tradicijas. Švenčionių krašto patirtimi saugant ir puoselėjant vietos amatus dalinosi Nalšios muziejaus direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veiklai dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė.


Už švilpynes didelis ačiū tradicinių amatų meistrei Skaidrei Račkaitytei, kurias gavo kiekvienas konferencijos dalyvis.
 

Konferencijos įašus galite rasti čia: I dalis

 

II dalis