Naujienos

Velykinis margutis – ką jis simbolizuoja?

Didžiųjų pavasario švenčių – Šv. Velykų simbolis – margutis. Įvairiuose Lietuvos regionuose yra paplitę saviti kiaušinių marginimo būdai ir technikos. Žemaitijoje kiaušinius daugiausiai dažydavo svogūnų lukštais, beržų lapų, kerpių nuoviru. Taip pat margindavo vašku, tuomet merkdavo į natūralius ar pirktinius dažus. 

Pasak Žemaitijos Nacionalinio parko direkcijos specialistų, Žemaitijos kraštui būdingos tamsios, sodrios spalvos. Ant stalo būtinai turėdavo būti ir raudonas margutis, kuris simbolizuoja gyvybę. 
 

Sėkmės istorija: grįžus į kaimą įgyvendino 10 projektų

Netrukus 26-ąjį gimtadienį švęsianti Raminta Karauskienė įsitikinusi: ne viską gyvenime lemia pinigai. Po studijų sostinėje ji grįžo į gimtąjį Semoškų kaimą, kuriame ūkininkauja ir tęsia visuomeninę veiklą. Pastarajai moteris negaili laiko ir jėgų – viską atperka drauge su kaimo bendruomene pasiekti rezultatai, gyvenimą gimtinėje paverčiantys patogesniu ir malonesniu visiems. 

Studijos Vilniuje, visuomeninė veikla gimtajame krašte
Balandžio 28 dieną gimusi Ramina gimtąjį kaimą paliko baigusi mokyklą. Studijoms pasirinkusi Vilnių mergina baigė buhalterinės apskaitos specialybę dvejose aukštosiose mokyklose: Vilniaus kolegijoje ir Mykolo Romerio universitete. Didžiąją laiko dalį ji leido sostinėje, tačiau neužmirštas buvo ir gimtasis kaimas: dar būdama studente Raminta tapo jaunąja ūkininke ir jau septynerius metus drauge su tėvais ūkininkauja. 
Raminta drąsiai galėtų būti pavyzdys tiems, kurie norėtų išmokti ne tik laiko planavimo, bet ir tinkamo prioritetų skirstymo: studijų metais mergina pradėjo ir visuomeninę veiklą savo gimtojo krašto labui. Jame 2016-aisiais ji buvo išrinkta Kapčiamiesčio seniūnijos seniūnaite, o nuo 2017 metų – Kapčiamiesčio bendruomenės pirmininke.
 

Mokymo kursai augalų apsaugos konsultantams

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) organizuoja mokymų kursus konsultantams, siekiantiems pratęsti akreditaciją pagal „Augalų apsaugos konsultantų mokymo programą“ (žinių atnaujinimas, kodas 596162010, trukmė – 8 akad. val.)

Kursų kaina 60 Eur.
Mokymai planuojami vykdyti nuotoliniu būdu gegužės mėnesį. 

Norinčius dalyvauti mokymuose prašome registruotis elektroniniu paštu i.ziziene@litfood.lt.
Registracija į mokymus – iki balandžio 16 d. 
Informacija apie mokymus telefonu (8 616) 35 156.

Senjorės rankose gimstantys šiaudiniai sodai – tikri tautinio paveldo šedevrai

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) pristato žymiausius tautinio paveldo produktų kūrėjus, tradicinius amatininkus, tautinio paveldo produktus. Viena tokių – prieš savaitę 91 m. gimtadienį atšventusi – šiaudinių sodų rišėja Janina Pavliukevičienė (Matusevičiūtė).

Ilgametė tautinio paveldo puoselėtoja

„Nuo 2006 m. amatininkė rengia edukacines programas ir aktyviai vykdo edukacinę veiklą ne tik rajone ar šalyje, bet ir tarptautinėje erdvėje. Dirba su visų amžiaus grupių ir įstaigų asmenimis, kuriuos moko rišti šiaudinius sodus, pinti šiaudines kepures, paukščius, kalėdines žvaigždes“, - sako dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktorės pavaduotoja etninės kultūros veiklai. 

 

 

Patvirtintas 2021 m. šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyvių sąrašas

Š. m. kovo 30 d. žemės ūkio ministras K. Navickas įsakymu Nr. 3D-192 patvirtino 2021 m. šviečiamosios gyvulininkystės programos (toliau  Programa) dalyvių sąrašą.   

 

Dalyvauti Programoje šiais metais yra patvirtinta 40 švietimo įstaigų iš visų Lietuvos apskričių: 15 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų grupių vaikų, įgyvendinančių Programos I modulį, 15 pradinio ugdymo įstaigų klasių mokinių, įgyvendinančių Programos II modulį ir 10  pagrindinių pagrindinio ugdymo įstaigų klasių mokinių, įgyvendinančių Programos III modulį. 

 

Programos dalyviai bus aprūpinti edukaciniais-informaciniais videofilmais apie ūkinius gyvūnus ir užduočių knygelėmis, o auklėtojos ir pedagogės – metodine medžiaga (el. versija). Programos dalyviai pasinaudodami mokomąja medžiaga ir metodinėmis bei vaizdinėmis priemonėmis turės savarankiškai organizuoti šviečiamąją veiklą savo įstaigoje – surengti mažiausiai vieną šviečiamąjį gyvulininkystės renginį (teminę valandėlę, žaidimą, seminarą, lauko dieną, pažintinę išvyką ir kt.). 

Naudinga informacija apie maisto produktų eksportą Honkonge

Koronaviruso pandemijai paveikus daugelį sektorių, Lietuvos maisto produktų eksportuotojai vis aktyviau ieško naujų rinkų. Kinija, būdama antra pagal dydį prekių ir paslaugų rinka pasaulyje, yra ypač svarbi Lietuvos prekių eksporto partnerė. Siekiant palengvinti eksporto procesą Lietuvos įmonėms, LR Ambasada Kinijoje parengė informacinį dokumentą apie maisto produktų importo reikalavimus į Honkongą.

Dokumente rasite iš Honkongo institucijų surinktą svarbiausią informaciją apie reikalavimus produktams, nuorodas į teisės aktus, registracijos svetaines ir pan. Dokumente taip pat pateikiama ir reikalinga kontaktinė informacija, jei iškiltų poreikis kreiptis dėl detalesnės konsultacijos. 
Svarbu paminėti ir tai, kad Valstybinė Maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) šiuo metu tęsia derybas su Kinija dėl paukštienos, akvakultūros (vandenyje auginamų gėrybių), medaus eksporto leidimų, jūrinių žuvų sąrašo išplėtimo.  

Rekomendacijas rasite čia. 

Sėkmės istorija: Vilnių iškeitė į Dacijonų kaimą

Pradedamas „Litfood“ Socialinio bendradarbiavimo skatinimo skyriaus inicijuotas projektas apie miestą į kaimą iškeitusius, į gimtąjį kraštą grįžusius lietuvius. Pirmoji sėkmės istorija – Mindaugo Piečiaus, triukšmingą Vilnių iškeitusį į gimtąjį Dacijonų kaimą Tauragės rajone. 

Dirbo ir gyveno Kanadoje, Amerikoje
Mindaugas Piečia – sūnus, tėtis, vyras, transporto inžinierius, projekto „Globali Tauragė“ koordinatorius, savivaldybės administracijos kultūros skyriaus darbuotojas, save apibūdinantis kaip meniškos sielos verslų žmogų. Karjerą pradėjęs gimtajame mieste susiviliojo didmiesčiu – Vilniumi. Kaip pats sako, jame yra didžiausia darbo rinka, miestas laisvas (niekas nesistebi dalykais, kurie mažame mieste būtų keisti), vyrauja daug kitų įvairiausių šiuolaikiškų dalykų ir veiklų.

Kvietimas dalyvauti parodoje „Sial China 2021“

Gegužės 18-20 d. Šanchajuje, Kinijoje vyks maisto ir gėrimų paroda „Sial China 2021“. Joje „Litfood“ organizuoja jungtinį Lietuvos stendą.  

„Sial China 2021“ – ne tik viena didžiausių visoje Azijoje, tačiau ir viena iš nedaugelio šiais metais gyvai vyksiančių parodų. Nors užsieniečiams keliavimo į Kiniją galimybės apribotos, Lietuvos įmonių produkcija jungtiniame Lietuvos stende bus pristatoma gyvai – planuojamas produkcijos siuntimas į parodą.

Augo lietuviškos kilmės produktų eksportas

Nepaisant sunkios padėties paukštienos sektoriuje, lietuviškos kilmės produktų eksportas ir toliau auga. Lietuviškos kilmės žemės ūkio ir maisto produktų sausį buvo eksportuota už 330,1 mln. Eur. Taigi šių produktų eksportas, palyginti su praėjusių metų sausio mėnesiu, padidėjo 10,7 mln. Eur  (3,4 proc.). 

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, sausį iš Lietuvos eksportuota žemės ūkio ir maisto produktų už 422 mln. Eur – 2,3 proc. mažiau nei prieš metus. Importuota už 290 mln. Eur – 12,7 proc. mažiau. Teigiamas prekybos balansas sausio mėnesį sudarė 132 mln. Eur ir, palyginti su 2020 m. sausio mėnesiu, padidėjo 32,5 proc. 

Esame patrauklūs JAV: patarimai apie sėkmingą žengimą į jų rinką

Lietuvos Nepriklausomybės dienos išvakarėse vyko „Litfood“  ir Lietuvos Respublikos ambasados JAV organizuotas nuotolinis seminaras „JAV rinka: Lietuvos maisto ir gėrimų pramonės eksporto galimybės ir iššūkiai“. Prie jo prisijungė rekordinis klausytojų skaičius – galimybėmis JAV rinkoje susidomėjo net 111 įvairių Lietuvos įmonių atstovų. 

„Gulfood 2021“ – pirmasis sugrįžtančių gyvų tarptautinių parodų šauklys

Paneigę visų skeptikų dvejones, vasario 21-25 dienomis duris į gyvai vykstantį renginį Dubajuje atvėrė tarptautinės maisto ir gėrimų parodos „Gulfood 2021“ organizatoriai. Parodoje susirinko daugiau nei 2500 įmonių bei 100 tūkst. prekybos atstovų iš 156 pasaulio šalių. Po vienų sudėtingiausių šiai industrijai metų parodos dalyviai siekė ne tik pristatyti savo produkciją, keistis žiniomis, atrasti ir aptarti naujausias tendencijas, bet ir kompensuoti praleistas galimybes.

 

Lietuviškų produktų eksportui į JAV – mažiau kliūčių

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) susitarė keturiems mėnesiams sustabdyti visus atsakomuosius importo muitų tarifus tarp abiejų šalių. Šis susitarimas labai svarbus Lietuvos gamintojams, eksportuojantiems į JAV pieno ir mėsos produktus.

Atsakomieji importo muitų tarifai buvo įvesti dėl orlaivių gamintojų „Airbus“ ir „Boeing“ bylinėjimosi. Ginčas tarp ES ir JAV prasidėjo dar 2006 m., kai šalys viena kitą apkaltino neteisingai subsidijuojant lėktuvų gamintojus. JAV iškėlė bylą Pasaulio prekybos organizacijai teigdama, kad „Airbus“ gavo 22 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų. JAV apskaičiavo, kad iš to buvo gauta daugiau nei 200 mlrd. dolerių ekonominės naudos. Tuo tarpu ES teigė, kad tai „Boeing“ gavo 23 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų tyrimams ir plėtros projektams.

Remdamasi ginčų bylų sprendimais, JAV valdžia 2019 m. spalio mėnesį įvedė 25 proc. muitų tarifus iš ES įvežamoms prekėms. JAV taikomų tarifų bendra vertė siekė 7,5 mlrd. JAV dolerių. Atsakydama į šį žingsnį, ES irgi įvedė tarifus, apmokestindama iš JAV importuojamas prekes, kurių bendra suma turėjo siekti 4 mlrd. JAV dolerių.

JAV įvesti papildomi importo muitai paveikė ir lietuviškų sūrių, sviesto, kiaulienos produktų eksportą, kurio vertė siekė beveik 1,8 mln. eurų. Ši situacija stipriai pakenkė Lietuvos mėsos produktų gamintojų planams plėsti eksportą į JAV.

Pagaliau JAV prezidentas Joe Biden ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sutarė dėl laikino (t. y. 4 mėnesių) muitų tarifų sustabdymo – imtinai nuo 2021 m. kovo 11 d. iki liepos 11 d. Tikimasi, kad šis politinis sprendimas bus tam tikras postūmis baigti jau 16 metų besitęsiantį ginčą bei prekybinę įtampą tarp ES ir JAV.

Žemės ūkio ministerijos informacija

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

VšĮ  Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra
Direktorius Šarūnas Celiešius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@litfood.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
X