Naujienos

Naujausias leidinys „Naujienos bendruomenėms“

Pristatome naujausią VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros („Litfood“ ) elektroninio leidinio „Naujienos bendruomenėms“ numerį. Leidinys skirtas kaimo plėtros dalyviams.

Leidinyje pateikiama informacija apie lėtą turizmą Lietuvos kaimiškose vietovėse, socialinį verslą ir jo pavyzdžius, sėkmingai įgyvendintus projektus - gerosios praktikos pavyzdžius, pažangių kaimų sampratą, užsienio naujienas ir kita.

Atsisiųsti leidinį ČIA. 

Sėkmės istorija: to jų planuose nebuvo, tačiau viską pakeitė viena priežastis

Alytaus daugiabutyje gyvenę Rita ir Arnas Lukšiai dairėsi sodybos savaitgaliui. Alytaus rajone Santaikos kaime įsigiję sodybą užveisė paukščių, triušių ir avių. Prie viso šito pora dar ir pradėjo auginti sužeistą gandrą. Minėtą ūkį palikti visai savaitei be priežiūros tapo neįmanoma. O ir širdis, pasak sutuoktinių, traukė į naująjį namą, kurie galiausiai virto jų namais. Be kasdienių darbų jie dar ir šoka ir vietos šokių kolektyve „Narputis“.

„Nupirkome sodybą prieš šešerius metus, norėjome seniai, bet kol dukra gyveno namuose, tiesiog nenorėjome vaiko išvežti į kaimą, tai gyvenome bute, o kai dukra išvažiavo studijuoti, susitarėme taip pakeisti gyvenimą, kaip mums atrodė teisinga“, – pasakoja Rima. 

Sodybos paieškos užsitęsė beveik trejus metus. Visa istorija apie jų pasirinkimus ir požiūrį – iš pačių sutuoktinių lūpų (Danieliaus Jakubavičiaus video medžiaga).

Pradinio ugdymo moksleiviai ir mokytojai kviečiami dalyvauti „Gerai daryk – maistą taupyk“ viktorinoje

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood“) kartu su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija vykdo „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą“ bei kviečia pradinio ugdymo moksleivius ir mokytojus dalyvauti „Gerai daryk – maistą taupyk“ viktorinoje, skirtoje paaiškinti moksleiviams švaistomo maisto poveikį aplinkai, visuomenei, ekonomikai, o taip pat padėti keisti savo įpročius, atskleisti maisto vertę.

Projektą palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Viktorina vyks 2021 m. gegužės 3 – 7 d.
Viktorina skirta šioms kategorijoms:
* 1 - 2 klasių moksleiviams;
* 3 - 4 klasių moksleiviams;
* pradinių klasių pedagogams.

Kviečiame registruotis į viktoriną bei seminarus, kurie skirti susipažinti su renginio taisyklėmis bei geriausiais būdais kaip pasiruošti lengvai įveikti visas viktorinos užduotis!
Registracija: https://www.maistataupyk.lt/registracija_mokytojams

Seminarai vyks:
* balandžio 28 d. 14:30
* balandžio 28 d. 16:30
* balandžio 29 d. 16:30

Išklausius seminarą bus išduodami pažymėjimai.

Dalyvaukite viktorinoje, patikrinkite savo žinias, laimėkite vertingus prizus sau ir mokyklos draugams!
Visa informacija apie viktoriną skelbiama svetainėje www.maistataupyk.lt , www.pienasvaisiai.lt
 

„Sial China 2021“ – jau trečia „Litfood“ organizuojama gyva paroda šiemet

Gegužės 18-20 dienomis Šanchajuje, Kinijoje vyksianti paroda „Sial China 2021“ – dar vienas įrodymas, jog gyvos parodos pagaliau sugrįžta. 22-oji „SIAL China“ – viena didžiausių bei svarbiausių parodų tiek Kinijoje, tiek visoje Azijoje, leidžianti iš arti pamatyti sparčiai besikeičiančias pasaulines maisto pramonės tendencijas. Šiemet net septyniose 200 tūkst. kv. m ploto parodų salėse savo produkciją pristatys 4500 parodos dalyvių iš daugiau nei 60 šalių ir regionų. Taip pat tikimasi, jog paroda pritrauks daugiau nei 123 tūkst. lankytojų.

Šiemet parodoje „Sial China 2021“ 21 produktų kategorijoje savo produkciją pristatys dalyviai iš Čilės, Australijos, Japonijos, Pietų Korėjos, Brazilijos, Ispanijos, Estijos, Švedijos, Šveicarijos, JAV, Kanados, Prancūzijos, Indonezijos, Airijos, Italijos, Naujosios Zelandijos, Kinijos ir kt. pasaulio šalių. Dalyvių sąraše – dešimt Lietuvos įmonių, Lietuvą parodos dalyviams pristatysiančių kaip išskirtinio, natūralaus bei unikalaus maisto šalį.
 

Gyvūninių maisto produktų eksportas pirmąjį ketvirtį augo 25 proc.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, gyvūninių maisto produktų iš Lietuvos eksportas pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, augo ketvirtadaliu. Šių metų sausio – kovo mėnesiais buvo eksportuota daugiau nei 106 tūkst. tonų gyvūninės kilmės maisto produktų arba 25 proc. jų daugiau nei pernai tuo pačiu laiku – 2020 m. šios produkcijos išvežimai siekė 85 tūkst. t.

Kvietimas teikti paraiškas dalyvauti tarptautinėje maisto produktų ir gėrimų parodoje „Sial China 2021“

Žemės ūkio ministerija (toliau – ŽŪM), vadovaudamasi Dalyvavimo žemės ūkio ir maisto produktų parodose, mugėse, pristatymuose ir verslo misijose užsienio valstybėse finansavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2017 m. balandžio 3 d. įsakymu Nr. 3D-228 „Dėl Dalyvavimo žemės ūkio ir maisto produktų parodose, mugėse, pristatymuose ir verslo misijose užsienio valstybėse finansavimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – taisyklės) (žemės ūkio ministro 2021 m. kovo 3 d. įsakymo Nr. 3D-145 redakcija), skelbia kvietimą teikti paraiškas gauti nereikšmingą (de minimis) paramą dalyvauti tarptautinėje maisto produktų ir gėrimų parodoje „Sial China“, kuri vyks 2021 m. gegužės 18-20 d. Šanchajuje, Kinijoje.

Sėkmės istorijos autoriai: čia nebuvo vandens, patogumų, bet turėjome laisvę

7 metai – tiek laiko du vaikus auginantys Andrius ir Birutė jau gyvena kaime. Sostinės daugiabutį šeima iškeitė į trobą be vandens, tualeto ir kitų patogumų. Tačiau būtent čia, kaime, jie įgijo laisvę. Ir, kaip teigia pašnekovė, nėra nieko neįmanomo: šiandien jie džiaugiasi kokybišku, ramiu gyvenimu. 

Niekada nenorėjo gyventi ten, kur ribojama laisvė

„Esame keturių asmenų šeima: vyras ir tėtis Andrius (45 m.), aš – žmona ir mama Birutė (43 m.), sūnus Deividas (21 m.) ir dukrytė Aurelija (13 m.). Prieš gerus 7 metus gyvenome su tėvais Lietuvos sostinėje Vilniuje, daugiabutyje, kur daug šurmulio, žmonių, vaikų, rasių, galimybių, būrelių, tačiau... nėra laiko pačiam su savimi ir su tau artimu žmogumi: bėgi, leki, sukiesi tarsi voverė rate, o bute esi tarsi narve – neduok Dieve vaikai palakstys vakare nuo sienos iki sienos, o ir patys vaikščiojome tarsi at pirštų galų, nes... viskas girdisi – esi „skruzdėlyno“ dalis. Mes, kaip ir daugelis šeimų, norėjome palikti tėvų lizdą ir skristi kitur. Vyras niekada nenorėjo gyventi, kur yra ribojama laisvė, t. y. labai arti kaimynai, tad jo įtaka buvo nemaža šiam sprendimui, bet ne vien tai lėmė mūsų emigravimą iš sostinės daugiabučio į kaimo trobą be vandens (neskaitant šulinio), tualeto, ir kitų patogumų. Ilgai ieškojome to, kas mums patiktų, žinoma, įtakos turėjo ir finansinė padėtis – pinigų sukaupę mes neturėjom“, – pasakoja Birutė.
 

Nuo gegužės 1 d. – naujos ekologiško viešojo maitinimo taisyklės

Nuo šių metų gegužės 1 d. įsigalioja naujas Maisto tvarkymo subjektų veiklos sertifikavimo ir viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklo suteikimo tvarkos aprašas, kurį parengė Žemės ūkio ministerija ir 2020 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. 3D-854  patvirtinto žemės ūkio ministras. 
Naujasis aprašas pakeis iki šiol galiojančias senąsias taisykles, kurios buvo sunkiai įgyvendinamos praktikoje, todėl sertifikuotis ryždavosi tik įmonės, dalyvaujančios viešuosiuose pirkimuose. Per pastarųjų penkerių metų laikotarpį „Ekoagros“ kasmet sertifikuodavo tik 4–5 viešojo maitinimo įstaigas.


 

Mokytojai apie pažintinę žuvininkystės programą: tai suteikia atradimo džiaugsmą

LR Žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („Litfood") įgyvendina Pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje“. Jos tikslas – skatinti Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvininkystės produktų vartojimą, sužinoti apie verslo bei karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje. 

Įgyvendinant Pažintinės žuvininkystės programą vykdomos įvairios veiklos: organizuojamos išvykos į žuvininkystės ūkius, mokiniai dalyvauja kūrybinių darbų konkurse. Nors dėl pasaulyje vyraujančios pandemijos ir suvaržymų, Programos veiklas vykdyti sudėtinga, tačiau išradingi ir entuziastingi  pedagogai nepritrūksta idėjų sutelkti mokinius net ir užklasinėms veikloms nuotoliniu būdu, o kūrybiškumo nestokojantys mokiniai randa ypač originalių būdų pristatyti žuvininkystę: organizuoja veiklas, klasės draugams parengia ypač išsamius pristatymus.

 

 

Konsultantų ir profesijos mokytojų dėmesiui

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra organizuoja mokymo kursus konsultantams, siekiantiems gauti akreditaciją ar tobulinti kvalifikaciją pagal 5.5 konsultavimo sritį „Konsultavimas ekologinės augalininkystės klausimais“, ir ,,Ūkininkavimo pradmenų“ mokymo programos ,,Augalininkystės pagrindų“ mokymo dalyko profesijos mokytojams.

Mokymo kursai pagal konsultantų mokymo programą „Ekologinė augalininkystė“ (programos kodas – 596052004, trukmė – 24 akad. val.) vyks nuotoliniu būdu gegužės 4,5 ir 6 dienomis.

Sėkmės istorija: 5 vaikus nusprendė auginti kaime

Nedideliame Kelmės rajono Butkiškės kaimelyje auga apie 30 vaikų (iki 14 metų) ir gyvena 52 jauni žmonės (jų amžius nuo 14 iki 29 metų). Bendruomenės pirmininkė, Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės finansininkė Kristina Bertašienė sako, jog kaime nėra nė vieno parduodamo namo. Vienai jaunai šeimai įsikūrus Butkiškėje, čia pastogės jau ieško ir jų giminaičiai. Puikus pavyzdys ir pačios Kristinos šeima: ji drauge su vyru Deividu gyveno ir dirbo Klaipėdoje. Tačiau gimus vaikams pakeitė požiūrį ir grįžo į gimtinę. 

Artumo jausmas
    Klaipėdoje pora buvo įsikūrę: turėjo namus ir darbus. Šeima augina 5 vaikus – tris savo sūnus ir globoja dvi sesutes. Moteris gimė ir augo Butkiškėje, ūkininkų šeimoje. Jos vyras Deividas – taip pat kilęs iš Kelmės rajono, nedidelio Žalpių bažnytkaimio. Susituokusi jauna pora gyveno Klaipėdoje. Deividas dirbo tolimųjų reisų vairuotoju, Kristina – buhaltere įmonėje. Paėmę paskolą iš banko, minėtame mieste nusipirko butą. Gimus sūneliui Eividui, Kristina vis daugiau laiko praleisdavo Butkiškėje, pas tėvus. Vyras būdavo komandiruotėse. Leidžiamas laikas kaime padarė savo: tapusi mama Kristina vis nenoriau grįždavo į Klaipėdą. Butkiškėje moteris jausdavo ramybę ir laisvę. 

Kviečiame dalyvauti vebinare apie Balkanų šalių rinką

Balandžio 20 d. 10.00 val. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose veikiantis Enterprise Europe Network kartu su LR ambasada Kroatijoje, LR ambasada Vengrijoje ir LR ambasada Graikijoje, bendradarbiaujant su Serbijos prekybos ir pramonės rūmais, organizuoja vebinarą įvairiems Lietuvos verslo sektoriams tema „Balkanų rinka: verslo specifika ir galimybės“. 

Vebinaro metu bus apžvelgti Lietuvos ir Balkanų šalių ekonominiai santykiai, Balkanų rinkos specifika, verslo vystymo ypatumai ir bendradarbiavimo galimybės Lietuvos įmonėms. 

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

VšĮ  Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra
Direktorius Šarūnas Celiešius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@litfood.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
X