Naujienos

Jaunimo įtraukimas į kaimo bendruomenines veiklas: ką galime padaryti kitaip?

Birželio 7 d. baigėsi mėnesį trukęs seminarų ciklas „Jaunimo įtraukimas ir lyderystės skatinimas kaimo bendruomeninėje veikloje“, kurį vainikavo LEADER bendradarbiavimo ir vietos projektų, skirtų kaimo jaunimui, gerųjų pavyzdžių konkurso rezultatų pristatymas ir apdovanojimai. Seminarai vyko Panevėžio, Kretingos, Zarasų ir Kauno rajonų savivaldybėse, kuriose aktualiais klausimais diskutavo jaunimas, VVG, kaimo bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, dirbantys ar planuojantys dirbti su jaunimu.

Seminarų lektorius Marius Ulozas sukūrė atvirą diskusijų erdvę, kurioje išryškėjo pagrindinės problemos ir galimybės dėl jaunimo įsitraukimo į kaimo bendruomenių veiklas. Kaip padėti jaunimui jaustis lygiaverte bendruomenės dalimi ir kuo jų įsitraukimas gali būti naudingas bendruomenių veikloje? 

Bendrauti ir kartu bendradarbiauti

Vykusių seminarų tikslas buvo suburti skirtingų bendruomenių atstovus į mažesnes grupes ir skatinti juos diskutuoti aktualiais bendruomenėms klausimais, dalintis savo iššūkiais ir sėkmėmis. Atviras bendravimas padeda kurti bendruomeniškumo jausmą, o bendruomenė, kuri geba įsiklausyti į kitus, atvirai priimti siūlomas idėjas ir skirtingas nuomones yra tokia, kurioje kiekvienas jaučiasi svarbia jos dalimi. Tad tvirtas ryšys yra sėkmingos bendruomenės ženklas.

Jaunatviška ir „kieta“  bendruomenė

Kodėl jaunimas nedalyvauja bendruomenių organizuojamose veiklose? Su tokiu klausimu į seminarus atvyko ne vienas dalyvis, tačiau konkretaus recepto, deja, nėra. Organizuojant bendruomenės veiklas tiek pat svarbu yra įsigilinti ir į šiandieninio jaunimo interesus bei ieškoti kūrybiškų sprendimų juos įgyvendinant.

Kaip sparčiai keičiasi pasaulis, taip keičiasi ir tai, kas „kieta“ jaunimui: kas buvo aktualu vakar, nebūtinai bus šiandien. Seminarų vienas iš tikslų buvo pagaliau suprasti, tai kuo gi gyvena jaunimas šiandien, kokie jų interesai ir kaip juos būtų galima panaudoti organizuojant bendruomenės veiklas. Smagu, kad renginiuose susitiko skirtingų kartų atstovai - buvo suteikta puiki galimybė diskutuoti ir pažinti šiandieninį jaunimą.

Dažnai jaunoji karta dar yra vadinama skaitmenine karta, kuri kompiuteriu ar kitais išmaniaisias įrenginiais naudojasi be jokių problemų – technologijos jiems tapo natūralia gyvenimo dalimi. Tad šiuolaikinį jauną žmogų galima pavadinti inovatyviu, kuris ne tik smalsiai domisi tobulėjančiomis technologijomis, bet taip pat siekia ir tokio pat spartaus asmeninio tobulėjimo. Šiandien „kietas“ jaunas žmogus yra tas, kuris daug žino, daug sugeba ir dar daugiau domisi, todėl bendruomenėse organizuojamos veiklos turėtų bandyti patenkinti jauno žmogaus smalsumą, suteikti galimybę prisiliesti prie to, kas nauja.

Unikalumas taip pat viena iš savybių, kuri jaunam žmogui šiandien ypatingai svarbi. Buvimas išskirtiniu ir pastebėtu ne tik dėl savo elgesio ar išvaizdos, bet ir dėl savo nuomonės turėjimo, idėjų bei gebėjimo jas įgyvendinti. Bendruomenė turėtų būti saugi vieta jaunam žmogui, kurioje galėtų skleistis jo kūrybiškumas ir jaustųsi palaikymas kuriant naujoves. Maža kaimo bendruomenė gali tapti vieta, kurioje išauga savimi pasitikintis jaunas žmogus, nebijantis eksperimentuoti ir klysti. Todėl jaunimui reikalinga erdvė, kurioje būtų galima įgyvendinti ir savas iniciatyvas.

Įsikvėpti ir daryti!

Seminarus užbaigė aktuali diskusija apie tai, ką būtų galima padaryti, kad kaimo bendruomenės būtų patrauklesnės ne tik vietiniams, bet ir aplink gyvenantiems. Jei nori būti įdomus kitiems, pirmiausia turi būti įdomus pats sau. Bendruomenėje kuriamos tradicijos, vykstantys renginiai ir kitos veiklos turi teikti džiaugsmo ir pasididžiavimo jausmą patiems gyventojams.

Nebijokime apsidairyti aplink: pažvelkime ne tik į šalia besikuriančias bendruomenes, bet ir į kitų šalių kaimus - kuo ten gyvena jie? Dažnai mes tik stebime ir tyliai džiaugiamės geraisiais pavyzdžiais, tačiau pabandžius juos praktiškai įgyvendinti ir savo bendruomenėse mes taip pat galime gauti tokių pat gerų rezultatų.

Tikime, kad tokie renginiai įkvepia daryti pokyčius! Iš aktyvaus susidomėjimo vykusiais seminarais suprantame, kad kaimo jaunimo įsitraukimo bendruomenėse problema yra itin svarbi. Tačiau pirmas žingsnis jau žengtas - belieka veikti ir nepasiduoti.

 

Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (arba Litfood) įgyvendinamas projektas „Kaimo bendruomenių veiklos skatinimas bei jaunimo aktyvinimas įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

VšĮ  Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra
Direktorius Šarūnas Celiešius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@litfood.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
X