Naujienos

Pažintis su akvakultūra nepaliko abejingų, ją moksleiviai tęs ir kitąmet

Apie akvakultūrą ir jos ateitį, žuvų auginimą ir priežiūrą, sveiką mitybą – 1–4 ir 5–8 klasių moksleiviai iš visos Lietuvos ne tik daugiau sužinojo, bet ir patys savo kūrybiniais darbais įrodė – žuvininkystė jiems rūpi ir yra įdomi sritis. Toks vis daugiau dėmesio sulaukiančios Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ (Programa) tikslas, kurio bus siekiama ir toliau. 

Pažintis su akvakultūra – nenuobodi 

2021–2022 mokslo metais Programos, kurią įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (Agentūra), renginiuose sudalyvavo daugiau nei pustrečio tūkstančio moksleivių.

Kaip pabrėžė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, gyva pažintis su akvakultūra skatina vaikus domėtis, pažinti, suprasti, kas yra akvakultūra, kam ji reikalinga ir kokią naudą teikia žmogui bei aplinkai. Galbūt, po tokios pažinties ne vienas susimąstys užaugęs tapti akvakultūros ar žuvivaisos specialistu ir kurs sveiką, tvarią ir darnią Lietuvą.


Kaip pabrėžė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, gyva pažintis su akvakultūra skatina vaikus domėtis, pažinti, suprasti, kas yra akvakultūra, kam ji reikalinga ir kokią naudą teikia žmogui bei aplinkai. Galbūt, po tokios pažinties ne vienas susimąstys užaugęs tapti akvakultūros ar žuvivaisos specialistu ir kurs sveiką, tvarią ir darnią Lietuvą.

Pažintį su akvakultūra ir žuvimis dalyviai pradėjo nuotolinėse paskaitose su akvakultūros srities žinovu Justu Dainiu. Pažintinių išvykų metu vyko į žuvininkystės ūkius arba mokymo įstaigas. Pirmosios mokinių grupės apsilankė Metelių regioninio parko direkcijoje ir Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Pietų regiono Simno skyriuje. Čia vaikai susipažino su Dusios ežere gyvenančiomis žuvimis, aptarė ežerų įžuvinimo svarbą bei pamatė kaip yra auginamos žuvys, kurios paaugusios įleidžiamos į vandens telkinius, siekiant išsaugoti žuvų populiaciją natūraliuose vandens telkiniuose.

Kitos mokinių grupės lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Akvakultūros centre (Akvakultūros centras). Akvakultūros centro vadovas Alvydas Žibas moksleivius supažindino su akvakultūros ar žuvivaisos ūkiuose veisiamomis ir auginamomis žuvų rūšimis, jų auginimo aplinka, žuvininkystės profesija, įvairiomis moderniomis galimybėmis bei technologijomis.

Didžioji dalis moksleivių lankėsi Šilutės Žuvininkystės praktinio mokymo centre. Čia užsiėmimus vedęs akvakultūros srities specialistas  Jonas Dyglys pabrėžė, jog žuvininkystė Lietuvai reikalinga, bet tai – viena sudėtingiausių technologijų.  Ši Programa – puikus būdas šia, ypač svarbia, tačiau dar mažai žinoma sritimi sudominti vaikus.

Pažintiniai edukaciniai renginiai - jų vyko pusšimtis -  organizuoti ugdymo įstaigose. Čia vaikams buvo akcentuota žuvies produktų nauda ir svarba žmogaus organizmui, aptarta kaip dažnai mitybos specialistai pataria valgyti žuvies patiekalus, bei kokie žuvies produktų pasigaminimo būdai yra sveikiausi.

Pristatė įvairiausių kūrybinių darbų

Galiausiai Programos dalyviai turėjo progą parodyti, ką sužinojo ir išmoko – sudalyvauti kūrybinių darbų konkurse. Jo temos - menas, mityba ir maisto ruošimas, mokslas ir technologijos bei komunikacija. 

Moksleiviai gamino instaliacijas su jūros, ežero vaizdu, lipdė žuvis iš antrinių žaliavų – popieriaus atliekų, plastiko maišų, gamino akvalangus su vamzdeliais, kostiumus jūros tema, kūrė žaidimus, kurie padėjo įtvirtinti Programos metu įgytas žinias.
Keli moksleiviai pademonstravo savo kulinarinius sugebėjimus – gamino įvairiausius patiekalus iš žuvies, rinko receptus, rengė skaniausio patiekalo varžybas, maketavo žuvies receptų knygas.

Komunikacijos temą pasirinkę moksleiviai kūrė žinių laidas apie akvakultūrą, gyvus reklaminius portretus bei viktorinas. Geriausius darbus atrinko komisija, nugalėtojai apdovanoti baigiamajame renginyje. 

Rugsėjo – spalio mėnesiais mokymo įstaigos buvo kviečiamos teikti paraiškas dalyvauti Programoje 2022 – 2023 mokslo metais. Norą dalyvauti Programoje pareiškė rekordinis skaičius moksleivių grupių – Agentūra sulaukė net 96 paraiškų, iš kurių buvo atrinkta 50 laimingųjų, kurie galės dalyvauti, sužinoti, pamatyti vykstančiose Programos veiklose.

Pažintinės žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje“ įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.


 

  Prenumeruoti naujienas

Kontaktai

VšĮ  Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra
Direktorius Šarūnas Celiešius
Registruota buveinė juridinių asmenų registre:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035

Buveinė:
Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius
Tel. +370 52 649035
El. paštas info@litfood.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Darbo laikas:
I – IV: 8:00 – 17:00
      V: 8:00 – 15:45
VI – VII: Nedirbame
X