Pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta ES“ vainikavo kūrybinių darbų konkursas

Mokyklų susidomėjimo ir aktyvaus dalyvavimo sulaukusią Pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje“ vainikavo kūrybinių darbų konkurso dalyvių apdovanojimai.

Programą jau trečius metus įgyvendina Žemės ūkio ministerija kartu su VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra. Joje dalyvauja paraiškas užpildžiusios šalies pradinio ir pagrindinio ugdymo švietimo įstaigos. Dalyviai skirstomi į dvi amžiaus grupes – 1–4 ir 5–8 kasių moksleiviai. Kertinis programos tikslas – plėsti dalyvių žinias apie akvakultūros sektorių, skatinti Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvininkystės produktų vartojimą, supažindinti su verslo bei karjeros galimybėmis akvakultūros sektoriuje.

Programos reikalingumą ir svarbą pabrėžia ir laikinai einantis žemės ūkio ministro  pareigas Andrius Palionis: „Tokios švietėjiškos programos plečia žinių bagažą. Net neabejoju, kad Pažintinė žuvininkystės programa „Išauginta Europos Sąjungoje“ pasitarnaus švietėjiška savo veikla ir nemaža dalis jaunų žmonių susies savo ateitį su žuvininkyste“.

Programos dalyviai gavo teorinių ir praktinių žinių

Pirmoji programos dalis buvo teorinė – programos dalyviams buvo organizuojamos pamokos klasėse. Akvakultūros srities žinovai dr. Justas Dainys ir dr. Eglė Jakubavičiūtė pasinaudodami specialiai išleista mokomąja medžiaga pasakojo vaikams apie akvakultūrą Lietuvoje ir pasaulyje, žuvis, žuvivaisą, žuvies produktus, žuvininkystės profesiją ir kt. 

Antroji daugiausia įspūdžių vaikams palikusi programos dalis – išvykos į Lietuvos akvakultūros ūkius, profesinio ugdymo įstaigas, rengiančias akvakultūros sektoriuje dirbsiančius specialistus. Moksleivių grupės vyko į Kauno rajone esantį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Akvakultūros centrą ir Šilutės profesinio mokymo centro Žuvininkystės praktinio mokymo centrą.

Programą vainikavo dalyvių kūrybiniai darbai

Kaip ir kiekvienais metais, besibaigiant programos veikloms moksleiviai buvo pakviesti dalyvauti kūrybinių darbų konkurse ir kūrybiškai atskleisti programos įgyvendinimo metu įgytas žinias.

Kūrybinių darbų konkurse galėjo dalyvauti tik programos dalyviai. Mokiniai varžėsi keturiose kategorijose pagal temas: mityba ir maisto ruošimas, komunikacija, mokslas ir technologijos bei menas. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra sulaukė 27 paraiškų. 

Kūrybiniai darbai stebino originalumu

Dalyviai pateikė pačius įvairiausius kūrybinius projektus: žuvies patiekalų receptų rinkinius, fiksavo žuvies gaminimo procesus bei dalijosi patiekalų degustacijos akimirkomis, atliko tyrimus apie sveiką mitybą, kūrė filmukus, spektaklius, interaktyvias viktorinas, kompiuterinius žaidimus akvakultūros tema, piešė piešinius, gamino medžio drožinius, akvariumus, knygeles, kalendorius, enciklopedijas ir t.t.

„Kiekvienas kūrybinis darbas yra unikalus ir įspūdingas. Labai sunku įvertinti, kuris yra geresnis, kai žinai, kiek žingeidžių vaikų prie jo dirbo“, – mintimis apie kūrybinių darbų vertinimą dalijosi VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Mokymų organizavimo skyriaus vedėjas Alvydas Grigaliūnas.

Be apdovanojimo neliko nė vienas moksleivis

Konkurso komisijos pirmininko žemės ūkio viceministro Petro Narkevičiaus nuomone, visos kūrybinių darbų paraiškos vertos apdovanojimų, nes matyti, kad įdėta tikrai labai daug nuoširdaus darbo. Todėl šiais metais komisija nusprendė  apdovanoti Žemės ūkio ministerijos padėkomis ne tik kūrybinių darbų konkurso I–III vietų nugalėtojus, bet ir visas dalyvavusias ugdymo įstaigas. Taip pat nuspręsta specialiaisiais asmeniniais prizais apdovanoti visus konkurse dalyvavusius mokinius.

Baigiamojo renginio planus pakoregavo pandemija

Praėjusių metų kūrybinių darbų konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti baigiamojo renginio metu, kuris vyko Lietuvos jūsų muziejaus delfinariume. Šiais metais pandemijos plitimo grėsmė pakoregavo planus – dėl visuomenės saugumo atsisakyta organizuoti baigiamąjį renginį, o kūrybinių darbų konkurso dalyvius nuspręsta apdovanoti išsiunčiant dovanas ir ministro pasirašytas padėkas paštu.

Naujas 2020–2021 m. programos startas 

Norą dalyvauti Pažintinėje žuvininkystės programoje „Išauginta Europos sąjungoje“ 2020–2021 metais išreiškė daugiau nei pusšimtis dalyvių. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra sulaukė 66 naujų paraiškų, iš kurių atrinkta 50 mokinių grupių, turėsiančių galimybę sudalyvauti programoje, gauti naujų žinių apie akvakultūrą ir patirti naujų nepamirštamų įspūdžių.

Lapkričio pabaigoje mokyklas pasiekė mokomoji metodinė medžiaga. Su nelengvu iššūkiu susiduria lektorius – Gamtos tyrimų centro mokslininkas dr. Justo Dainys, kuris mokiniams paskaitėles organizuoja nuotoliniu būdu. „Žinoma, bendravimas su vaikais per ekraną niekada neprilygs tiesioginiam kontaktui – kai gali tiesiogiai matyti vaikų reakcijas, nuotaiką, susidomėjimą, tačiau esant šiandieninei situacijai, siekiant užtikrinti saugumą tai yra optimaliausia išeitis. Manau, kad tiek mano, tiek mokytojų, tiek vaikų pastangomis virtualų susitikimą padarysime maksimaliai „gyvą“ , – sakė. J. Dainys. 

Iki metų pabaigos planuojama suorganizuoti nuotolines paskaitėles visiems 50 dalyvių. Paskaitėlių metu vaikai bus supažindinami su žuvies svarba mūsų mityboje, akvakultūra ir žuvų rūšimis, auginamomis akvakultūros ūkiuose, akvakultūros ūkių tipais, jų pranašumais, darbo akvakultūros sektoriuje galimybėmis.

Pažintinės žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje“ įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.